Merkezi Uydu Sistemi Nedir Nasıl Çalışır. Merkezi uydu ortak anten sistemi kullanıcısı iseniz ve sorun yaşıyorsanız yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Merkezi Uydu Sistemi Nedir?

Merkezi uydu sistemleri nedir?  Hemen cevap verelim. Dairelerin kısaca toplu yerleşim birimlerinin dijital, hd, 4K Ultra hd uydu yayınlarından topluca  faydalanabilmeyi sağlayan sistemdir. Bunun için tek merkeze kurulum yapılır. Bütün daireler yayınlarını bu merkezden alır. 

Merkezi Uydu Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi uydu sistemi nasıl çalışır? sorusunu cevaplamadan önce, merkezi uydu anten sistemlerinde kullanılan ekipmanları tanımakta fayda var, bu sayede çalışma prensibini daha iyi anlayabiliriz.

1 – Çanak anten

Değişik çapta ve boyutlarda olabilen, uydudan gelen verici dalgalarını alıp Lnb’ye ileten parçadır. Bir çok farklı modelleri bulunmaktadır.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için çanak anten nedir? Çanak anten çeşitleri ve özellikleri konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

2 – Santral Lnb (Quadro Lnb)

Santral lnb, uydudan çanak antene gelen verici dalgalarını toplayarak uydu sinyalini merkezi uydu santraline (multiswitch) tv uydu kablosu vasıtası ile ulaştıran parçadır.

3 – Tv uydu kablosu

Sinyali taşıma görevini üstlenir.

4 – Uydu santrali (multiswitch)

Antenden gelen sinyal santralde toplanır ve gene dairelerin her birine tv uydu kablosu yardımı ile ayrı ayrı sinyal yollar, bu sayede her daire birbirinden bağımsız bir şekilde uydu yayınlarını izlemesine olanak sağlar.

5 – Sat priz

Santralden dairenize çekilmiş olan kablo sat prize bağlanır ve artık daireye uydu sinyali ulaşmış olur. Uydu alıcınız ile sat priz arasında tv uydu kablosu ile bağlantı kurarak yayınları izleme imkanına kavuşmuş olursunuz

merkezi uydu sistemi nedir nasil calisir

Merkezi Uydu Sistemlerinde Kanal Ayarlama

Merkezi uydu sistemlerinde kanal ayarlama, işlemlerini açıklayalım. Merkezi uydu sistemi TV kurulumu yaparken bireysel uydu sisteminden farklı olarak Diseqc ayarlarının da yapılması gerekmektedir. 

Söz konusu bu ayarların yapılmaması halinde uydu alıcısına sinyal gelmeyeceği için kanal arama yapsanız dahi sinyal olmadığı için kanalları bulamazsınız.

Diseqc ayarı dediğimiz konuyu açıklayalım. Eğer harici uydu alıcısı kullanıyor iseniz uydu alıcısı menüsünden ayarı yapabilirsiniz. Aynı şekilde dahili yani televizyonun içine entegre kendinden uydulu televizyon kullanıyor iseniz bu defa durum farklı. Televizyon menüsünde bulunan anten ayarları bölümünden ayar yapılması gerekmektedir. 

Diseqc Ayarı Nasıl Yapılır?

Merkezi uydu sistemlerinde TÜRKSAT için genelde birinci port kullanılır. Bu durumda diseqc 1 yada diseq A TÜRKSAT uydusundaki yayınları almamızı sağlayacak sinyala sahip demektir. Nadirde olsa farklı portlara kuran firmalar mevcut olduğu için eğer  diseqc 1 (A) sinyal alamıyorsanız diğer portlarıda denemeyi ihmal etmeyin.

Merkezi Uydu Sistemi Nedir Nasıl Çalışır

merkezi sistem diseqc ayari

Merkezi Uydu Sistemleri Servisi

Merkezi sistem bakım servisi, merkezi uydu sistemleri anten servisi olarak, gerek İSTANBUL Anadolu yakası gerekse Avrupa yakasında bulunun servis ekiplerimiz ile sorunlarınıza aynı gün çözüm üretiyoruz. Gerek sorularınız gerekse sorunlarınız için İletişim numaralarımızdan bizi aramaya lütfen çekinmeyin.